Oyun Kuralları

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Losland Roleplay
Karakter Yok
1 lv.
Cinsiyet: Erkek
Son Giriş Tarihi: Yok
Birlik: Yok
Oyun Kuralları
« : 02 Mart 2023, 18:48 »

OK 001 — Hesap Güvenliği

Hesabınız herhangi bir yolla elinizden alınmışsa, Losland Roleplay üst yönetimi tarafından tespit edilir ve elinizden alınanlar iade edilir. Hesap güvenilirliği konusunda sorun yaşamak istemiyorsanız, 2 Adımlı Doğrulama özelliğini aktifleştirebilirsiniz. Losland Roleplay yöneticileri sizden şifrenizi talep etmez.

Lütfen şifrenizi kimseyle paylaşmayın. Eğer hesabınız elinizden alınıp herhangi bir kural ihlali gerçekleşmişse, ihlallerden dolayı yasaklanır veya cezalandırılır. Çalınan hesaplarda yapılan kural ihlallerinden kullanıcı sorumludur.

Losland Roleplay içerisinde bir kullanıcının birden fazla hesaba sahip olması yasaktır. Bir kullanıcının birden fazla hesabı olursa tüm hesaplara yasaklama işlemi uygulanır. Aynı evde ikamet eden kullanıcıların ticket üzerinden IP bildirimi yapması gerekir. Bildirilmemiş hesapların yasaklanması durumunda sorumluluk kullanıcıya aittir.

Hesabınızdaki herhangi bir karakteri oynamayı bırakmışsanız, platform içerisindeki insanlara mal varlığınızı dağıtmanız kabul edilemez. Karakterinizde kullandığınız mal varlığı ancak isim değişikliği ile oynayacağınız diğer karaktere veya kendi hesabınızdaki alt karakterlere aktarılabilir.

Ayrıca, platformda oynamayı bıraktıktan sonra hesabınızı başka birisine satamaz veya hediye edemezsiniz. Tespiti durumunda aynı IP üzerinden giriş yapılmış tüm hesaplar yasaklanır.

I. Kardeşinize, arkadaşınıza, kız arkadaşınıza, akrabanıza hesabınızla ilgilenmesi için veremezsiniz.
II. Birisiyle aynı evde yaşıyor olmanız, hesaplarınızı birbirinizin istediği gibi kullanabilir anlamına gelmez, IP bildirmeniz gerekiyor.
III. Hesap açtım ve kullanmadım gibi şeyler kabul edilmez. Açtıysanız, iki hesap olmaz, birini yasaklatmalısınız.

Losland Roleplay için oyun hesaplarının mülkiyeti takas veya hediye yoluyla devredilemez. Oyuncular hiçbir koşulda hesaplarını başkalarıyla paylaşamazlar. Oyuncular hesaplarında olanlardan sorumludur.

⚠  İlgili karakter hakkında ceza seviyesine bağlı olarak yasaklama ya da hapis işlemleri uygulanır.
OK 002 — Meslek Genel Kuralları

Belediye Meslekleri (1)

Belediyenin sizlere sağladığı meslek kategorilerinde, doğrudan Los Santos City Hall için Part Time çalışan kişiler olarak nitelendirilirsiniz.  Buna bağlı olarak, işbaşında olduğunuzda bir kavgaya karışamaz, müdahale edemez ya da bir kişiye saldırı düzenleyemezsiniz, işbaşından çıkmalısınız. Meslek işbaşı halinde, meslek araçlarını kişisel olarak kullanamazsınız. İstisna durumlarda yönetimden izin alabilirsiniz. (Meslek araçlarını kullanarak yapılması gereken roller)

Meslek araçları çalınamaz ya da gizlenemez. Rolsel olarak belirli yasalara bağlı olarak meslek araçlarının şehir içi kullanımı lojistik için yasaktır. Lojistik araçları ile şehir içinde dolaşmak, kısa olması için şehirden ilerlemek sizi mesleğin sürdürülebilirlik açısından engellenmenize yol açabilir ve bundan mesul tutulursunuz.

Lojistik

Lojistik mesleğinde rol akışında sayılır ve bu sistem mesleği sayılmaz. Bu yüzden Lojistik esnasında her türlü etkileşim rol kapsamında değerlendirilir. Lojistik için ekstra bir kural kaideleri ya da maddeleri bulunmamaktadır.

I. Belediye mesleklerini gerçekleştirirken, Belediye için Part Time personel sayılırsınız, ilgili CITY üyeleri size emir verebilirler.
II. Lojistik mesleği, bir sistem ile bağlantılı değildir, her şey rol akışındadır, tüm mesuliyet size aittir.
III. Belediye mesleklerini gerçekleştirirken, hiçbir şekilde yasa dışı rol gerçekleştiremezsiniz.

⚠  İlgili karakter hakkında ceza seviyesine bağlı olarak yasaklama ya da hapis işlemleri uygulanır.
OK 003 — Ortak Nezaket

Oyun dışı sohbet kanallarında, diğer oyunculara karşı seviyeli bir şekilde yazışmalısınız. Küskünlüklerin kapı dışı bırakıldığı bir ortam hedefliyoruz, bu bağlamda ortak nezaket kuralı yönetim ekibinin en hassas olduğu kurallardan bir tanesidir. Bu sadece oyun içi değil, Losland ve SEC9 platformları içerisinde olan tutumu kapsamaktadır. Bireysel görüşmeleriniz bizi ilgilendirmez, fakat bunu platform sınırları ya da imkanları doğrultusunda yaparsanız, kendimizi mesul tutarız ve bu konuda işlem uygularız.

Sunucunun belkemiği olan devlet birliklerine ya da ekip başvurularına gelen başvuruları incelerken platform içerisindeki üslubunuzu, yani dolaylı yoldan ortak nezaket kuralını ne derece benimsediğinizi göz önünde bulundurarak karar veriyoruz.


Size karşı edilen hakarete, siz de hakaret ile cevap verirseniz aynı şekilde cezalandırırsınız. Sakinliğinizi koruyup şikayet oluşturmalısınız. Sadece küfür olarak algılanmamalı. Aşağılama, gönderme, iğneleme ve sanal zorbalık kapsamında değerlendirilen bütün şeyler bu süreç içerisinde sayılır. İletişiminize dikkat etmeli ve karşı tarafı rencide etmemelisiniz. Bu bir şeyi reddetme, kabul etmeme, iletişimi aşağılama, toksiklik ile bağlantılı içeriklere çıkartmayı kapsamlar.

I. Gelen bir yöneticiye, ben seni istemyorum, başkasını istiyorum gibi cümleler kurmak.
II. Karşı tarafı rolüyle aşağılamak, yazdığı şeyleri kopyalamak, PM üzerinden iğnelemek.
III. OOC bir durum yüzünden, IC yansıtmak, kişiyi aşağılamak, rencide etmek.

⚠  İlgili karakter hakkında ceza seviyesine bağlı olarak yasaklama ya da hapis işlemleri uygulanır.
OK 004 — Genel Oyuncu Profili, Toksiklik

Toksiklik hiçbir şekilde kabul edilebilen bir şey değildir. Oyuncu profilinizi oluştururken, bu standartlardan uzak durmanız gerekiyor. Toksiklik, ifadesel olarak "Sözleri ve davranışları ile karşılarındaki insanın motivasyonunu düşüren, enerjisini azaltan, mutsuz eden insanlar toksik insan olarak tanımlanır. Toksik insanlar, etraflarına adeta negatif enerji yayarak kendi mutsuzluklarını, başarısızlıklarını ve karamsarlıklarını bir ayna gibi karşılarındaki kişilere yansıtırlar." Yani genel itibarıyla sinir bozucu, insanların rolünü baltalayan, kendi çıkarlarını düşünen ve bu kapsamda engelleyici tavır benimseyen kişileri, Toksik Oyuncu olarak nitelendiriyoruz.

I. Emote üzerinden, 'karşısında olan adamı siklemez, onun salak olduğunu düşür, yüzünü aklına kazır' tarzı şeyler, ihlal sayılır.
II. Karşı tarafı emoteler üzerinden aşağılama gibi durumlar yasaklanmış durumdadır.
III. Toksik laflar, etkileşimler. İ yerine I yazmak gibi etkileşimler, rol içerisinde yazım stili, toksikliğe evrilmiş şeyler yasak.

Toksik oyuncular için belirgin özellikler, genellikle olan konsept dışına çıkma, kendini öne çıkartmak için insanları aşağılama, emoteler üzerinden aşağılama gibi durumları kapsamaktadır. Emoteler üzerinden küfür, hakaret, yönlendirme gerçekleştirmek, toksik oyuncu içeriğini kapsar. Hatalı emote olsa bile, o emote içeriği tamamen OOC bir içeriği kapsar, bu yüzden net olarak toksik oyuncular bu kapsamda cezalandırılır.

⚠  İlgili karakter hakkında ceza seviyesine bağlı olarak yasaklama ya da hapis işlemleri uygulanır.


OK 005 — Seksüel Roller

Bu kural çoğunlukla Amerika Birleşik Devletleri'nin kentsel bir bölgesinde kamuya açık olarak yapılması uygun olmayan şeylere atıfta bulunur. Bu kuralların amaçları doğrultusunda gerçekten sadece doğru bir çizgide seksüel rol temelini oluşturmak ve bunu mantık çerçevesinde — saçma olmayan, rahatsız etmeyen, abartılmayan şekilde sürdürmeyi amaçlar. Bu rol kaidelerinde, belirli aşamalar ve hassas olunabilecek noktalar bulunmaktadır. Genel kitle olarak, patavatsızlık ya da rahatsız edici içeriklere karşı, önlem amaçlı bu kural dizinini uygulamak ve uygunluğu konusunda emin olmak gerekmektedir.

I. Genel itibarıyla insanların rahatsız olabileceği derecede açık noktalarda seksüel denge içerisinde sayılan emoteler vermek yasaktır.
II. Açık alanlarda çiftli olarak sürdürdüğünüz kişilerle, bilinçli olarak bu rolleri kısa mesafe emote (/melow) kullanarak sürdürmelisiniz.
III. Eğer bu tür rollere girilecekse, bunların sokak, kaba dil ile ifade edilen halleriyle değil, daha yüzeysel, imgeleyerek ve rahatsız etmeyecek şekilde ifade edilmeli.

İnsanları bu tür rollere zorla itemezsiniz. İzin almadan taciz, tecavüz gibi rollere girerek, onları bu role girmeye zorunlu bir duruma sokamazsınız. Losland Roleplay, her ne kadar yetkişkinler için alanlara hitap etse bile, çeşitli rahatsızlıklar, etkileşimler, isteksizlikler ve benzeri durumlarda insanların cinsel görüşlerine saygı duyar, istemedikleri bir durum için oyun ismi altında, sırf roleplay olduğu için zorlamaz.

Karşı taraftan bu konuda müsade istenmeli ve sürdürülmeli. İzin verse bile, kalabalık ortamlarda kesinlikle herkesin göreceği şekilde bu tür roller sürdürülmemeli, yapılacaksa sessiz konuşma stilleri ya da emote belirteçleri kullanılmalıdır.

⚠  İlgili karakter hakkında ceza seviyesine bağlı olarak yasaklama ya da hapis işlemleri uygulanır.
OK 006 — Roleplay Standartları

Korku Rolleri (1)

Karakterinizin ya da grubunuzun karşı tarafa göre fiziksel olarak yetersiz/güçsüz kaldığı bir rol ortamında korku duygusunu hesaba katmadan yapacağınız herhangi bir rol bu kuralın ihlaline yol açar. Bu ihlalde yetkili inisiyatifine ve yapılan rolün seviyesine göre cezalandırılır veya CK izniniz size üstün gelen topluluğa verilir.  Tüm karakterler hayatları için bir miktar korku ile hareket etmelidir.

Karakterleriniz gerçekten ölmeyebilirken, yaralanma veya hayatını kaybetme olasılığı nedeniyle karakterleri korkuya maruz kalmış gibi davranmalıdırlar. Hayatın tehlikedeyken tüm yansımaları hesaba katmalısın, her seferinde kahraman olamazsın. Acil tehlikede olmadığınız bir fırsat ortaya çıkarsa, karşı koyabilirler.

Bilgi:

• Kolluk kuvvetlerinin size komutlarına uymak zorundasınız. Örnek, size ellerinizi kaldırmanızı, inmenizi söylüyorsa ve buna uymayıp kaçarsanız, ölümü göze almışsınızdır. Bu durumlarda vurulursanız, CK edilme ihtimaliniz olabilir. Buna bağlı olarak hareket etmeli ve korkmaktan çekinmemelisiniz. Sonuçta bir suçunuz var ve sizi durdurmak için ellerinden geleni yapacaklardır.


A. John Doe, hepsi kendisine doğrultulmuş silahları olan 4 çete üyesiyle bir ara sokakta. Tüm talepleri takip eder ve hayatından endişe ettiği için işbirlikçi kalır.
B. Dövüş ile uğraştığını bildiğin ünlü birisi karşında, seni tehdit ediyor, boyut olarak senden yüksek ve saldırabilecek durumda.
C. Yalnız başınıza bir sokakta giderken, çeteciler size bulaşıyor. Hayatınız için, korkmalı ve kurtulmak için işbirliği yapmalısınız.
D. Yere düşüyorsunuz ve yaralısınız. Buna rağmen bağrıp çağrıyorsunuz.


⚠  İlgili karakter hakkında ceza seviyesine bağlı olarak yasaklama ya da hapis işlemleri uygulanır.

Saçma Rol Çizgisi (2)

Yaptığımız rollerin sebepleri olmalı. Durduk yerde birine gidip de uydurma bir yalanla zarar veremeyiz. Tıpkı gerçekteki gibi yaptığımız eylemlerin sebepleri olmalı. Kafamıza eseni yapamayız. Sebep sonuç ilişkisi kurmaksızın, realiteyi göz önünde bulundurmadan hareket etmeniz bu kural bağlamında cezalandırılmanıza yol açar. Karakterimizin alt hikayesine uyum sağlamalı, rol kalitesini üst derecede tutmalı ve karakter gelişimine önem verilmeli.

Sebepsiz, akla mantığa uymayan saçma sapan hareketler ve roller yapmak bu kapsamda değerlendirilir. Gerçek hayatta gerçekleştirilemeyecek olayların oyuna yansıtılması da buna dahildir. Karıştırılmaması gereken nokta, tamamen bu rol anlamında gelişime ayak uydurmak, mantıksız olduğunu bilerek gerçek gibi lanse etmek. Karakterinize bağlı kalmalı ve sınırlarını iyi bilmelisiniz.

Temel özetiyle, gerçek ile kıyasladığında hiçbir mantığa ulaşılamayan rol türü.

A. Tanımadığınız herhangi birisine sürekli hakaret etmek ve yine anlamı olmadan aynı kişiye saldırı girişiminde bulunmak.
B. Sunucuda bulunurken Singleplayer oynar tarzda etrafta birini döverek, koşarak veya zıplayarak etrafta dolaşmak.
C. Genel mantığa dayalı fizik yapısı, belirsiz bir karakter gelişimi, gerçek hayatta olmayan hastalık ve karakter yapıları.
D. Sırf başka sunucuda PD rolü yaptığınız için, kolluk kuvvetlerini aşağılama, o yanlış, bu yanlış gibi sohbet çevirmek.


⚠  İlgili karakter hakkında ceza seviyesine bağlı olarak yasaklama ya da hapis işlemleri uygulanır.

Rolü Kabullenmemek (3)

Refuse RP, rolü reddetmek manasına gelir. Yapılan rollere karakterinizin aleyhine ya da lehine olmasından bağımsız olarak devam edilmesi gerekir. Rol yaptığınız kişi veya kişilerin rollerini yetersiz ya da kurallara aykırı buluyorsanız rol sona erdikten sonra oyuncu şikayeti oluşturabilirsiniz. Rolü reddetmek çözüm değil, ihlaldir. Temel özetiyle, gerçek ile kıyasladığında hiçbir mantığa ulaşılamayan rol türü olarak nitelendirilir.

İnsanlara genel olarak rol mantığını göstermeli, karakterinizi yansıtmalısınız.  Karkaterinize gerçekleştirilen etkileşimleri kabul etmeli, bunlardan bir çıkarım yapmalısınız ve karakterinizi buna göre hareket ettirmelisiniz. Genel itibarıyla sizden beklenen en önemli içerik, karakter gelişimi ve bu kapsamda sürdüreceğiniz çalışmaları baz almaktadır.

A. Size araç çarptığında, çarpmamış gibi devam etmek.
B. Birisi size hasar verdiğinde, rol sonu hemen o hasar verilmemiş gibi hareket etmek.
C. Size PIT atan bir görevliyi, bu hamle olmamış gibi devam etmek, rolü yansıtmamak.
D. Bir yakınınız, tanıdığınız öldükten sonra hiçbir şey olmamış gibi hareket etmek.


⚠  İlgili karakter hakkında ceza seviyesine bağlı olarak yasaklama ya da hapis işlemleri uygulanır.

Sürekli Devam Eden Rol (4)

Herhangi bir yetkili role müdahale etmediği müddetçe her alanda rol aktif olarak devam etmektedir. Her zaman Roleplay evreninde bulunduğunuzu varsayıp buna göre hareket etmeniz gerekir. Yalnız başınıza olsanız dahi yaşadığınız bir yaralanma veya sakatlanma durumunu role dökmelisiniz. Genel itibarıyla şehirde yaşananlar, olan olaylar, evren ile ilgili tüm olaylar, doğrudan orayı etkiler ve devam eder.

Sizden birincil isteğimiz, kesinlikle sürekli devam eden bir rol döngüsü olduğunu unutmamanız. Ne pahasına olursa olsun bunu bozmaya çalışmamalı ve devamlılığından emin olmalısınız.

A. Kendince ihlal olduğunu düşündüğün bir durumda rolü durdurup yetkili çağırmak.
B. Arkadaşlarınız ile beraber yalnızken rol kurallarını göz ardı edip oyun dışı sohbet etmek.
C. İşletme içerisindeki satış görevlisi rolü yapan oyuncuyu görmezden gelerek o işletmeden sistemsel yemek almak,
D. Rolün gidişatını engelleyecek yerlerde AFK konumunda kalamazsınız. Sunucu üzerinde her bölge aktif rol bölgesidir.

I. Roleplay Standartları sizin genel rol çizginizi belirler ve bunlara uyarak olağan rolünüzü sürdürmeniz gerekmektedir.
II. Roleplay çizgisinden çıkmamalı ve bu kuralların varlığını karakterinize yansıtmalısınız.
III. Roleplay Standartları gereği tüm oyuncuların olağan süreçlerini mantık çerçevesinde sürdürmesi gerekir.

⚠  İlgili karakter hakkında ceza seviyesine bağlı olarak yasaklama ya da hapis işlemleri uygulanır.

OK 007 — Nitelikli Rol Bilinci

Bilgi Sızdırmak (Metagaming) (1)

Metagame, başka bir oyuncuya karakter içi yollarla karakter dışı ya da karakter dışı yollarla karakter içi bir bilgiyi sağlama; karakter dışı yollarla oyun içi bir bilgiye erişme yolları, karakter dışı iletişim yollarıyla herhangi bir karakter içi durumları etkileme anlamına gelir.

Onaylı oluşuma sahip olan oluşum liderleri, FM ekibi tarafından izin verildiği takdirde kendi birliklerine (bazı koşullar ile) alt karakterleri ile dahil olabilirler. Yetkili ekibi tarafından kendi oluşumlarına katkı sağlama ve karakterlerini birbirlerine bağlama konusunda inisiyatif tanınır.

Oyun içerisinde bulunan isim göstergeleri(nametag), oyun içerisindeki karakterlerin nerede olduğunu ve ne yaptıklarının görülmesini kolaylaştırmak amacıyla yapılan bir sistemdir. İsim göstergeleri, hiçbir şekilde karakter içi bir bilgi verilmesi için kullanılamaz. Oyuncular, bir karakter hakkında bilgi verebilmek için o karakteri tamamen gördüklerinden emin olmalı, sadece isim göstergesine güvenmemelidir.

A. Bir oyuncuya Discord içerisinden veya /pm kullanarak ondan sizi X konumundan almasını istemeniz.
B. Bir araç takibinde veya çatışmada sesli iletişim kanalı (Discord, Teamspeak, Skype, RaidCall vs.) kullanmanız.
C. Bir karakteriniz dayak yedikten/yaralandıktan sonra Discord üzerinden oluşum üyelerinizi oyuna toplamanız.
D. Etrafta polis gördükten sonra arkadaşınıza/oluşum üyenize Discord'dan veya oyun içinden PM atarak onu uyarmanız.
E. Bir karakterinizde edindiğiniz bir bilgiyi alt karakterlerinizde kullanmanız.
F. Forumda ya da oyun dışı herhangi bir platformda gördüğünüz ekran görüntüsündeki rolü, karakterinize aktarmak.

⚠  İlgili karakter hakkında ceza seviyesine bağlı olarak yasaklama ya da hapis işlemleri uygulanır.


Karakter Güç Aşımı (Powergaming) (2)

Gerçek hayatta fiziken yapılamayacak şeyleri oyunda yapmak ya da yapmaya çalışmak, bu kuralın ihlaline yol açar.
Gerçek hayatta yapamayacağınız (ekstrem durumlar dahil) hiçbir şeyin rolünü oyun içerisinde de yapamazsınız.

Bir bölgede CCTV kamerası olduğunu belirtmeden önce o ortamda oyun dışı/sistemsel olarak CCTV kamerası olduğundan emin olmalısınız. Ortada hiçbir şekilde kamera objesi veya sistem olmadığı halde orada CCTV kamerası olduğunu belirtmeniz Powergaming kuralının ihlaline girer. OOC yapılan video kayıtları CCTV kamerasından alınan kamera kayıtları olarak role dökülebilir. Ortada OOC bir video yoksa, oyuncular CCTV kamerasında unutulan/yanlış bir bilgi olması şüphesiyle duruma itiraz edebilirler.


A. Karakterinizin elleri ile bir kamyoneti ya da aracı kaldırması
B. Yüksekten atlamanız ve karakterinize hiçbir şey olmamış gibi devam etmeniz
C. Vücudunuzun herhangi bir yerinde saklama imkanı olmayan uzun namlulu silahları(AK-47, MP5) cebinizde, belinizde taşımak. Elleriniz kelepçeliyken veya bağlıyken herhangi bir yerinize saklı silahı ele almak. Bunun yerine kayış ve benzeri bir araç ile uzun namlulu silahları taşımalısınız.

Bir bölgede CCTV kamerası olduğunu belirtmeden önce o ortamda oyun dışı/sistemsel olarak CCTV kamerası olduğundan emin olmalısınız. Ortada hiçbir şekilde kamera objesi veya sistem olmadığı halde orada CCTV kamerası olduğunu belirtmeniz Powergaming kuralının ihlaline girer. OOC yapılan video kayıtları CCTV kamerasından alınan kamera kayıtları olarak role dökülebilir. Ortada OOC bir video yoksa, oyuncular CCTV kamerasında unutulan/yanlış bir bilgi olması şüphesiyle duruma itiraz edebilirler.

Bilgi: Kamuya bağlı binalarda(benzin istasyonları, 24/7 mağazaları, giyim mağazaları) varsayılan bir şekilde, kolluk kuvvetlerinin de erişim hakkında sahip olduğu kendi depoları olan kameralar bulunur.

OOC bir video kaydı kullanılırken, oyuncular kameraların hangi yöne baktığı konusunda emin olmalıdırlar. Eğer bu durumda emin olamazlarsa, oyun yetkilileri kendi inisiyatifleriyle karar verirler. Tüm kolluk kuvvetlerinin araçlarının önünde video kaydı olan bir alet(dashcam) bulunur. OOC video kayıtları dashcam'e bağlı olabilir.

Mülklere konulan kasalar her zaman görünür halde olmalıdır. Bug Abuse yaparak bir mobilyanın/objenin arkasına saklayamazsınız. Buna ek olarak, oyuncular giriş/çıkış noktası olarak kullandıkları, onların girişini/çıkışını engelleyecek şekilde sistemsel/obje halinde kasa koyamazlar. Bir teleport noktası/giriş noktası koydurmadan evinize hiçbir şekilde "gizli geçit" koyamazsınız. (Örneğin; evinizde hiçbir şekilde içinden geçilebilen bir duvar olamaz.)

Soygun rolüyle karşılaşan oyuncular, soygun rolü yapan oyuncunun rolüne uyumlu bir şekilde oyuncunun, gasp edilen oyuncunun üstüne ne bulunduğu konusunda dürüst olmalıdır. Bu roller tamamlandıktan sonra ise sistem komutları uygulanarak rolü yapılmalıdır. Bu roller aynı şekilde kolluk kuvvetleri için de geçerlidir. Kolluk kuvvetlerinin /ustara komutuna, oyuncular sadece rolleri yapıldıktan sonra cevap vermelidir. Rolü yapılmadan bu sistemlerin kullanılması Powergaming ihlaline girer.

Başka bir oyuncuya konum gönderen, araç çalmaya çalışan veya başka bir oyuncuya karşı bir eylem/aksiyon yapmak isteyen oyuncular, bu durumları gerçekleştirmeden önce /me üzerinden role döktükten sonra sistemden faydalanmalıdır. Misal olarak oyuncular, Örneğin bir aracı çalmaya kalkışmadan önce emote vererek rolünü yapmalısınız.

⚠  İlgili karakter hakkında ceza seviyesine bağlı olarak yasaklama ya da hapis işlemleri uygulanır.


Karakter Yapısı  (3)

Karakterinizin ismi özgün olmak ve benzerlik içermemek zorundadır. Ünlü isimlerden yola çıkarak bir isim kullanamaz veya türetemezsiniz.

Müslüman veya Türk isimleri karakterlerinizin ismi olarak seçemezsiniz. Karakter adı ünlü ismi çağrıştırıyor veya onun kopyası ise karakter başvurunuz kabul edilemez veya marketten aldığınız karakterinizin isim değişikliği (NC) sonucunda yarattığınız karakter bu isimleri çağrıştırıyorsa karakteriniz duruma yasaklanabilir ya da cezalandırılır. Çok önemli, bilinen (Travis Scoot, LeBron James) isimleri hariç koymadıkça, ufak çaplı ünlü olanlar, eskiden yaşamış kişilerin isimlerinde bir problem yoktur.

Karakter isimleri gerçekçi olmalı, gerçek dünya isimlerine veya ünlü kişilere benzememelidir. Örneğin, James_Smith kabul edilebilir bir isim olur ve Brad_Pitt olmaz. Bu, Ben_Dover gibi troll adları için de geçerlidir. Benzer bir ad kullanmanız için mevcut bir ada rastgele karakterler eklemek kabul edilemez, örneğin James_Smith varsa, James_Smiith oluşturmamalısınız.

Karakteriniz için belirli bir yapı oluşturmalısınız. Birincil olarak güzel bir arka plan hikayesi, o hikayenin devamlılığı ve yaşadığı şeylerle eriştiği noktayı baz almalısınız. Mantıksız bir karakter arka planı yaratamazsınız.

Bilgi:

• Ana karakterinizde veya hesabınızda bulunan alt karakterler arasında oyun içi para transferi yapabilirsiniz.
• Ana karakteriniz Illegal Oluşum içerisinde bulunuyor ise alt karakteriniz herhangi bir Devlet Kurumu veya Legal Oluşum içerisinde bulunamaz.
• Ana karakteriniz Kolluk Kuvvetleri bünyesinde bulunuyor ise alt karakteriniz illegal bir oluşum içerisinde bulunamaz, illegal herhangi bir rol sergileyemezsiniz.
• Alt Karakterle casusluk yapamaz, başka birliklere o karakterle sızamazsınız.
• Ana karakteriniz Kolluk Kuvvetleri içerisinde yer alırken yönetimin izni doğrultusunda alt karakterinizle herhangi bir legal kurumda veya kuruluşta yer alabilirsiniz.
• Ana karakteriniz herhangi bir gerekçe ile yaralanmış veya öldürülmüş ise alt karakterinize geçip intikam alamazsınız.
• Alt karakteriniz ile hiçbir şekilde sistemsel silah alamaz, satamaz, saklayamazsınız.


Detay:

• Karakterinizin ölüm korkusu yok gibi hareket edemezsiniz. Ölüm korkusu, her insanın en büyük zaafıdır. Ölümden herkes, istisnai durumlar hariç.
• Bir sokağa giderek, metal var mı? Toz var mı? Meyve keseceğim, kesici var mı? Tarzı klişe sohbetler çevirmek, ihlali olarak nitelendirilir.
• Çete sokağına gidip, ofis satıyorum demek, ya da yoldan geçen birisini durdurup, araç satıyorum gibi sohbetler çevirmek.•


A. Kesinlikle izin almadan eski kolluk kuvvetleri görevlisi gibi hareket edemezsiniz. (Başkan, Albay, Çavuş, Polis Şefi)
B. Türkçe isimleri, İngilizce stillerine yuvarlayarak kullanamazsınız.
C. Var olmayan isimleri Tag gibi uyduramazsınız. İsimlerinizi, Name Generator üzerinden bulabilirsiniz.
D. Karakterinizi saçma şekilde göçme rolü yapmazsınız, buna uygun bir mantık bulmalısınız.
E. Klasik ağabeyim öldü, ailem katledildi, mafya intikam tarzı roller yapmak yasaktır ve yasaklanma sebebidir.

⚠  İlgili karakter hakkında ceza seviyesine bağlı olarak yasaklama ya da hapis işlemleri uygulanır.

Maske Kullanımı (4)

Karakteriniz belirli durumlar haricinde hiçbir şekilde sistemsel maske takamaz veya maskeyle gezemezler. Genel olarak maske gizlenmek için ve yasa dışı rollerin kapatılması için bulunmaktadır. Sebepsizce sokakta maske takarak gezemez, bunlarla rol yapamazsınız.

Maske kullanılabileceği durumlar:

• Savaş sırasında, çatışmalarda ve yasa dışı faaliyetlerde takılabilir.
• İllegal rol yaparken ardında delil bırakmamak için takılabilir.
• (!) Motor kullanırken kask niyetine sistemsel maske takamazsınız.
• (!) Kalabalık ortamlarda(geçerli bir neden olmaksızın) ya da güvenli alanlarda(hiçbir şekilde) ya da maske takamazsınız.


⚠  İlgili karakter hakkında ceza seviyesine bağlı olarak yasaklama ya da hapis işlemleri uygulanır.

Yaralı Kuralları (5)

Eğer yaralandıktan sonra karakterinizin sistemsel olarak yaralı konumunda değilse, bu yaraları ciddi bir yara değilmiş gibi role dökebilirsiniz. Yaralı bir karakter, normal bir insanın yapabileceği eylemleri yapamaz veya kısıtlı olarak yapabilir. Yaralı rolünü yansıtmak ve bunun bilincinde olmak, temel kural kaidelerinden birisini oluşturur ve bu konuda kesin olarak karakter ilerleyişinin sürdürülmesi gerekmektedir.

• Yumrukla yaralanmalarda iki (2) saat boyunca,
• Ateşli olmayan, kesici, delici & ağır yaralayan aletler (bıçak, sopa vb.) ile oluşan yaralanmalarda dört (4) saat boyunca,
• Ateşli silah ile normal yaralanmalarda altı (6) saat boyunca,
• Ateşli silah ile ağır yaralanmalarda sekiz (8) saat boyunca,

yaralı rolünün sürdürülmesi zorunlu bir haldedir.


• Tedavisi yapılan ve silahla vurulan bir oyuncu altı (6) saat boyunca hızlı giden bir aracı kullanamaz, ağır yük taşıyamaz ve normal bir insan gibi davranamaz.
• Tedavisi yapılan ve kesici, delici & ağır yaralayan aletler(bıçak, sopa vb.) ile yaralanmış oyuncu beş (4) saat boyunca yaralı rolü yapmak zorundadır.
• Ateşli silahla yaralanmış birisine kıyasla biraz daha esnetilmiş şekilde davranabilir. Hafif yükler taşıyabilir ve yarasının durumuna göre araç sürebilir.
• Tedavisi yapılan ve yumruk/tekme vb. dövülmüş veya insan uzvu ile zarar görmüş bir oyuncu iki (2) saat boyunca diğer yaralı rollerine kıyasla hemen hemen her rolü yapabilir. Araç kullanabilir ve yarasının durumuna göre bir insanı kaldırabilir. Bunu abartmak, cezalandırılmaya yol açar.


A. Yaralı olmasına rağmen fazlasıyla hızlı bir aracı kullanan oyuncu ihlali gerçekleştirmiş sayılır.
B. Yaralanmış ve baygın olarak yatan bir insanın, yaralı olmasına rağmen normal bir insan gibi konuşması ve acıya duyarsız olurcasına davranışlar sergilemesi.
C. Çatışmada, saldırıda veya herhangi bir şekilde, rol gereği yaralanmış ve dolayısıyla sistemsel olarak bayılmış bir insanın süresi bitince kalkıp tekrar çatışması.
D. Dövüş esnasında hızlıca can doldurmak, yemek yemek.

⚠  İlgili karakter hakkında ceza seviyesine bağlı olarak yasaklama ya da hapis işlemleri uygulanır.

Agresif Rol İhlalleri (6)

Gereksiz yere agresif roller sürdürülemez. Karakteriniz asabi, sinir hastası, problemli, deli olabilir fakat bu istediğiniz kişiye karışabileceğiniz, baltalayabileceğiniz, ona problem çıkartabileceğiniz anlamına gelmiyor.  Karakterinizin mantığını kavramalı, buna göre hareket etmeli ve tüm faaliyetlerinizi buna göre sürdürmelisiniz. Karakteriniz ile bağınızı güçlendirmeli, çalışmalarınızı oluşturmalısınız. Bir bölgede mantıksız, saçma, anlamı olmadan agresiflik ilan ederek, saldıramazsınız.

Bir planınız, arka planınız, amacınız olmalı. Agresif roller belirli kategorize içerisinde değerlendirilir. Genel itibarıyla işletmelerde ve toplu alanlarda bu tür roller için özel izinler almanız gerekmektedir.


Bilgi:

• Eğer bulunduğunuz işletmede, en az dört kişi varsa işletme sahibi ya da yetkilileri tarafından içeride kavga için izin istemeniz gerekmektedir.
• Eğer bulunduğunuz bölgede bir etkinlik sirkülasyonu devam ediyorsa ve yirmi kişiden fazla insan varsa, etkinlik sahibinden izin istemeniz gerekmektedir.


A. Sırf canınız sıkıldığı için aktif bir ortamı baltalamak adına, herkese, ya da orada olanlara bağıramaz, kızamaz, saldıramazsınız.
B. Toplu bir bara girip, ona buna saldıramaz, rol ortamını bir kişiyle kavga uğruna bozamazsınız.
C. Sırf birisi aracınıza çarptı diye, saçma çıkışamaz, ona birden iner inmez saldıramazsınız.
D. Bir bölgeye gelip, birisine gereksiz, anlamsız, arka planı olmadan agresif sohbet çeviremezsiniz.

⚠  İlgili karakter hakkında ceza seviyesine bağlı olarak yasaklama ya da hapis işlemleri uygulanır.


Silah Rolleri İhlali (7)


Geçerli bir Karakter İçi nedeni olmadan başka bir oyuncuyu öldürülemez. Bu sunucuda kesinlikle yasaktır. Örneğin küçük hakaretler veya OOC argümanları kabul edilen öldürme nedenleri kabul edilmez ve ihlal olarak değerlendirilir. Başka bir çözüm olmadığında tüm oyuncuların öldürmeyi son çare olarak kullanması beklenir. Bir oyuncunun size çarptığını veya bir veya iki kez vurduğunu iddia etmek, onu öldürmeyi haklı çıkarmaz.

Siz ve başka bir oyuncu birbirinize çarparsınız. Daha sonra aracınızdan çıkıyorsunuz ve olay yerinden ayrıldığı için anında aracına ateş etmeye başlıyorsunuz.
Bu ihlal olarak değerlendirilir olarak kabul edilir ve cezalandırılabilir. Rastgele bir oyuncu tarafından hakarete uğruyorsunuz ve bundan bıkıyorsunuz. Sonra silahını çıkar ve ona ateş etmeye başlıyorsunuz. OOC veya IC hakaretleri olması önemli değil, sadece hakarete uğramak birini öldürmeyi haklı çıkarmaz.

LEO (Kolluk Memurları) söz konusu olduğunda ölüm eşleştirme kuralları özellikle katıdır. Örneğin. Bir polis birimi sirenlerini açar ve kenara çekmenizi emrederse, sizi ne için kenara çektiklerini bilmeden onları vuramazsınız. Silahlıysanız ve sizi arayacaklarını söylerlerse ve yakalanmak istemezseniz, bu konuda bir şeyler yapmanıza izin verilir, ancak size bir ceza keseceklerse onları öldürmenizin bir mantığı yoktur.

Bilgi:

• Bir oyuncu, kendi karakterinin hayatı tehlike altındaysa o karakteri bu duruma sokan karakteri aracıyla çarpabilir/ezebilir.
• Önce karşı taraf size saldırırsa emote vermeden karşılık verme hakkına sahipsiniz ancak bu kural Shotgun, Country Rifle ve Sniper silahları için geçerli değildir.


A. Karakteriniz herhangi bir etnik kökenden nefret ediyor diye o kökenden birisine durduk yere saldırmak
B. Elinize silah alarak gördüğünüz insanlara gerekçesi olmadan ateş etmek
C. Etrafta gezinirken hiçbir neden olmadan karşınızdaki insanı yumruklamak ve sistemsel olarak bayıltmak
D. Trafik içerisinde herhangi kaza veya bir tartışma sonucunda fiziksel temasa girmek ya da silahla ateş açmak

Belirli kurallar doğrultusunda ekipmanların kullanımına müsade edilmektedir. SAMP kaynaklı bug içerikleri yüzünden üstünlük sağlama, kabul edilemez. Aşağıda verilen içeriklerin uygulanması, uygulanmasının teklif edilmesi ve bunların mantıklı açıklamalarıyla insiyatif istenmezi teklif dahi edilemez.

Bilgi:

•  Bıçak bugu kullanarak birisinin boğazını kesmek, kesinlikle yasaklanmış bir durumdur.
•  Duvar köşesinden duvar bugu yaparak üstünlük sağlamak, yasaklanmış bir durumdur. Pozisyonu dikkatli alınması gerekir.
• E-Q yaparak mermi değiştirme yöntemi ile mermileri yenilemek, yine bir ihlal kapsamında değerlendirilmektedir.


⚠  İlgili karakter hakkında ceza seviyesine bağlı olarak yasaklama ya da hapis işlemleri uygulanır.

Rol Genel Tutumu (8)

Rol oynarken bir görgü kuralları duygusu öne sürmelisiniz, saygılı olduğunuz ve kendinizi aktif olarak geliştirdiğiniz veya başka bir oyuncunun rol yapma farkındalığının, yaratıcılığının veya oyuncuyla etkileşiminin yardımına geldiğiniz bir rol oynama etiği üzerine inşa etmeniz ve bunu sürdürmeniz beklenir. rol yapma dünyası böyle işler. İyi rol gerçekleştirmek ve yaratmak özneldir, ancak aşağıdaki kriterler size kötü rol yapma görgü kurallarının nasıl göründüğüne dair bir fikir verir, böylece ne yapmamanız gerektiğini bilirsiniz.

Sizden genel olarak mantık beklenir. Toksiklikte belirtildiği gibi eşit şartlarda, her iki tarafın eğleneceği bir senaryo içinde kalmalıyız.

A. Cümlelerde uygun noktalama işaretleri veya kısaltmaların yetersiz, eksik veya yanlış kullanımı.
B. Giysi aksesuarlarının trollük yapmak, ortalığı karıştırmak veya oyuncunun görüşünü engellemek için kötüye kullanılması.
C. Olimpik yüzme, kaçınmak için oturum açma, intihar girişimleri / rol yapmamak için ölümü zorlama.
D. Uygun bir IC nedeni olmadan devlet kurumları ve/veya diğer gruplarla alay etmek veya onları tuzağa düşürmek.
E. İsim etiketinizi gizlemek için /maske kullanımı ancak karakterinizin yüzünü kapatmak için uygun bir giysi nesnesi kullanmamak.
F. Gerçekçi olmayan hizmetler yayınlamak için veya bir karalama ve trolleme megafonu olarak /reklam kullanımı.


⚠  İlgili karakter hakkında ceza seviyesine bağlı olarak yasaklama ya da hapis işlemleri uygulanır.

OK 008 — Araç Kuralı İhlalleri

Hatalı Araç Sürüşü (1)

Fizikler gereği araç sürüşlerinde hata olması ön görülebilir. Fakat eğer bunları belirli çerçeve üzerinde sakin, belirli kurallara uyarak, insanları sollamadan, trafiğin akışına göre sürdürürsek, en temel şekilde verim alabileceğimizden eminiz. Bu yüzden araç sürüşlerinde sizlerden elbette ışıkları uymanızı beklemiyoruz fakat durma ihlalleri, kalabalık ortamlarda hızlı sürme gibi durumları gerçekleştirmemenizi bekliyoruz. Belirli kurallara uyarak hareket etmeli ve araçlarınızın sürüş kabiliyetini buna göre sürdürmelisiniz.

Bu kapsamda oyuncularımızdan dönüşlerde sağı ve solu kontrol ederek ilerlemek, korna ile gerekirse uyarmak, gerekmedikçe sollama yapmamak, yolun ortasında sebepsizce O şeklinde drift atmaması, yol ortasında herhangi birisiyle yarışmaması beklenir. Şehir içinde araç sürüşlerine dikkat edilmesi, ne önemli konulardan birisi.

A. Idlewood bölgesinde hızlıca girerek, araçları sollayarak ilerlemek, kurallara uymamak.
B. Direk arasından, kaldırımdan, sebepsiz yere ters şeritten, ya da off-road yollardan gitmek.
C. Sebepsiz yere araçlara çarpamaz, çarpınca hiçbir şey olmamış gibi davranamazsınız. Fakat iki taraf, isterlerse rolü es geçebilirler.

⚠  İlgili karakter hakkında ceza seviyesine bağlı olarak yasaklama ya da hapis işlemleri uygulanır.

Rolsüz Araç Çalmak (2)

Araçta duran herhangi bir oyuncunun yayan olan başka bir oyuncu tarafından rolsüz şekilde araçtan sistemsel şekilde atılmasına ve aracın çalınması yasaklanmıştır. Bunu rol ile yapsanız bile karşı tarafın kesinlikle onayını almalısınız, aksi yönde bu bir güç aşımı ihlali olarak nitelendirilebilir. Birisini araçtan atıp, GTA fizikleriyle aracı ele geçiremezsiniz. Tüm hareketlerinizin mantıklı bir açıklaması ve ilerleyiş aşaması olması beklenir.

A. Bir brawl sırasında oyuncunun aracına bir anda binip kaçırmak/çalmak.
B. Oyuncuyu bir anda rolsüz ve izinsiz şekilde araçtan atıp çalmak.

⚠  İlgili karakter hakkında ceza seviyesine bağlı olarak yasaklama ya da hapis işlemleri uygulanır.

Araç Parçalatma İhlalleri (3)

Araç parçalatırken, bazı kural içeriklerine dikkat etmelisiniz. Sunucu üzerinde güvenli bölgelerde, aktif rol bölgelerinde, rolsel ya da rol dışı sayılacak bir davranış stiliyle araç çalmaya yönelik faaliyetlerde bulunamaz, istasyonları ve çevresinde bir araç çalımı gerçekleştiremezsiniz. Güvenli bölgelerden ya da etkinlik bölgelerinden araçları ittirerek ya da çekici ile çekerecek çıkartamazsınız, mekanikleyemezsiniz. Aracı çalarken rolünü yapmanız gerekir. Sadece komut kullanıp araç çalma işlemi yapamazsınız.

Sizden bir rol içeriği oluşturmanız beklenir. Eğer araç sahibine, ya da bir başkasına yakalanırsanız, istisnai (kalabalık olma, silahlı olma) durumları hariç kesinlikle korku rollerini, aracı çalmaya çalışan kişi sürdürmelidir ve tüm risklerini kabul etmelidir. Karşı taraf, duruma bağlı olarak ilgili kişi için CK talebinde bulunabilir.

A. Aracı itekleyerek çıkartıp, onu çalmaya çalışamazsınız.
B. Birisini araçtan itip, çıkartıp aracı çalamazsınız.
C. Bir rol temel olmadan, tamamen araç çalmaya yönelik hareket edemezsiniz, bunu mantıklı sürdürmelisiniz.

⚠  İlgili karakter hakkında ceza seviyesine bağlı olarak yasaklama ya da hapis işlemleri uygulanır.

Araç Çarpma İhlalleri (4)

Rolsüz, mantıksız, arka plan dayanağı olmadan bir oyuncuya, ya da aracına çarpamazsınız. Rol içerisinde, kavga rolünde içeriye dalıp, insanları ezemezsiniz. Kesinlikle mantık çerçevesinde değerlendirilmeli ve hareketler bu kapsamda sürdürülmeli. Birincil önceliğimiz, hep karşı tarafa rol hakkı tanımaktan geçmekte, bu yüzden araç ile çarpmadan önce bunun bir ihlal olup olmadığından emin olmalı, emote vermelisiniz.

A. Rakip gruba araç ile dalıp onları ezemezsiniz.
B. Sizden kaçan bir aracı, direkt olarak etkisiz hale getirmek için çarpamazsınız.
C. Birisini rolsüz ezemezsiniz.

⚠  İlgili karakter hakkında ceza seviyesine bağlı olarak yasaklama ya da hapis işlemleri uygulanır.


Beğen (0 beğeni)

« Son Düzenleme: 06 Kasım 2023, 14:32 Gönderen: helios »

Losland Roleplay
Karakter Yok
1 lv.
Cinsiyet: Erkek
Son Giriş Tarihi: Yok
Birlik: Yok
Ynt: Oyun Kuralları
« Yanıtla #1 : 02 Mart 2023, 18:48 »OK 009 — Rol Kaideleri

Güvenli Bölge Kuralı (1)

Sunucu haritasında seçilen bazı bölgelerde illegal faaliyet gerçekleştirmek yasaklanmıştır. Sunucu yetkili ekibi tarafından bazı bölgeler belirlenir ve seçilen bu bölümlerde illegal veya yasa dışı hiçbir eylem, faaliyet veya hareket gerçekleştirilemez. (İstisna durumlar için FM ekibinden izin alabilirsiniz) Güvenli bölgeler temel esas olarak, daha çok rol alanı olarak nitelendirilir ve buranın güvenliği temin edilir.

Rol yapacağınız kişiden izin aldığınız müddetçe güvenli bölgelerde de (yalnızca izin aldığınız kişiye karşı) yasa dışı eylemlerde bulunabilirsiniz. Bu bölge üzerinde küfürlü roller yapılması için dahi izin almalı ve buna göre hareket etmelisiniz. Fakat birisini kışkırtmak, bu kapsamda değerlendirilir. Yani kimse güvenli bölgeye sığınamaz. Bu bölgede izinsiz agresif rol yapılamaz.

Güvenli Bölge İsimleri
Los Santos City Hall Main Building

Los Santos International Airport

Los Santos Banks

Ronald Reagan Federal Plaza
All Saints General Hospital
State Bar of San Andreas
SAN News

University of Los Santos, San Andreas

Police Department
Fire Department
San Andreas Network
Twin Towers Correctional Facility
Rockford Plaza


Meslek noktaları

Etkinlik Bölgeleri


Sheriff's İstasyonları


Konumları
  🏛️ Pershing Square

  🛬 LSX Üst, alt koridorları

💰 Haritada $ ikonu gördüğünüz her yer.️🏢 Market


Rodeo


.
 🧷 Pershing Square ve Commerce
.


  🚚 Meslek noktalarına /gps üzerinden erişebilirsiniz.

🎉 Yetkililerin düzenlediği etkinlik bölgeleri.


  ⭐ Dillimore & East Beach


A. Güvenli bölge sınırları içerisinde karşı tarafın onayı olmaksızın agresif rol yapamazsınız.
B. Yönetimin düzenlediği sunucu geneli etkinliklerde karşı tarafı onayından bağımsız olarak cezalandırılma uygulanır.
C. Güvenli bölgede insanları kışkırtamazsınız.

⚠  İlgili karakter hakkında ceza seviyesine bağlı olarak yasaklama ya da hapis işlemleri uygulanır.

Hatalı Emote Kullanımı (2)

Emote kullanımı, sunucunun en temel kaidelerini oluşturur. Bu yüzden insanları bu konuda, özellikle Losland Standartları ismi altında bir başlıkta netleştirmek istiyoruz. Emote kullanımı, yeni dönemde farklı stillerde uygulanıyor. Betimleme yapmak, bizlerce onaylanabilen bir durum. Bu yüzden, duyguları ve hareketleri daha iyi yansıtmak adına örnekleme, betimleme uygulayabilirsiniz fakat bunun içerisinde argo, rencide edici sözcükler kesinlikle yer verilemez.

Emote kullanımı oyun içinde hareket bildirir. Animasyonlar ile yansıtılamayan eylemler emotelar ile belirtilir. Bir oyuncunun karşısında duran bir oyuncuyu /me veya /do kanallarını kullanarak rencide etmesi ve karşısındaki oyuncuyu aşağılaması kesinlikle yasaktır. Yine, /me ve /do kanalları kullanılarak oyuncunun karşılığını beklemeden üstünlük sağlamaya çalışılması da yasaktır. /do kanalı oyun dışı bir mesaj içeremez. Yalnızca oyun içi durumlarda kullanılır.

Betimleme:

• Genel olarak faaliyetleri, hareketlere yansıtarak durumları sürdürmeye söylenir. Yani hareketleri basit bir şekilde yansıtmak istemeyenler, karşı tarafa daha iyi kendilerini ifade etmek için betimleme uygulayabilir, bu yanlış bir kullanım alanı olarak nitelendirilmez. Roleplay geliştirmek adına, her şeyi daha ifadesel olarak özgürlüğe kavuşturma konusunda netliğimizi koruyoruz.


A. /me veya /do kanalından karşısındaki oyuncuya hakaret içerikli mesaj vermek. "/me aşağılık herife bakar." yanlış bir kullanımdır.
B. /do kanalından OOC soru sormak. Bunun yerine PM kanalını tercih edebilirsiniz. Örneğin: /do b izni? yanlış bir kullanımdır.
C. Emote üzerinden insanlara gönderme, iğneleme yapamazsınız.

⚠  İlgili karakter hakkında ceza seviyesine bağlı olarak yasaklama ya da hapis işlemleri uygulanır.

İzin Gerektiren Roller (3)

Karşı tarafın iznini almadan yapılması yasaklanmış olan rollerin tamamını oluşturur. Mağdur olmamak için aldığınız izni ekran görüntüsü alarak garantiye alıp daha sonra role devam etmeniz tavsiye edilir. Yapacağınız her rolün öncesinde görüntü almanız kesinlikle gerekiyor. Ne yaparsanız yapın, her türlü gizleme, bir şekilde enjekte etme, geri dönüşlü rollerin görüntülerini almalısınız, bu istendiğinde sunabilmelisiniz.

İzin Gerektiren Rol Örnekleri:

• Taciz/Tecavüz rolleri.
• Olağanüstü vahşet içeren ve karakterde kalıcı hasar bırakmaya davet açan roller. (Uzuv kesme, ellerine çivi çakma, zorla kalıcı dövme yaptırma vs.)
• Cinayet rolü (karşı tarafın onayını almanız gerek)
• Katil, serikatil gibi rol içerikleri.


Yasaklanmış roller, sunucudaki rol bütünlüğünü korumak amacıyla izin alınsa dahi yapılması yasak olan rolleri kapsar.
Temelinde sunucu düzenini korumak ve sağlıklı bir ortam oluşması için böyle bir kısıtlandırma getirilmiştir.

Yasaklı Roller:

• Seri katil rolleri.(Tetikçi, suikastçi vb. roller)
• Pedofili, nekrofili ve zoofili.
• Yamyam rolleri.
• Müslüman rolleri.
• Türk rolleri.
• Kolluk Kuvvetleri içerisinde yer almıyorken sahte rozet göstererek polis gibi davranmak.
• Plug karakterlere çalıştığını iddia etmek.
• FBI veya CIA ajanı rolü yapmak.
• Terörist karakterler ve terör örgütü rolleri yapmak.
• Doğru bilgiyi alabilmek için vücuda ilaç enjekte etme rolleri.


A. Psikolojik sorunları olması gerekçesi ile sunucuda yer alan tüm oyunculara oyun içerisinden saldırılması, taciz edilmesi veya buna teşebbüs edilmesi.
B. Türk rolü yapmaya çalışmak. (Türklere ait kelimeler veya kısaltmalar kullanmak, Türklüğü çağrıştıran objeler kullanmak)
C. Terör örgütü rolü yapmak ve sunucuda yer alan herkese, rastgele şekilde saldırı düzenlemek.
E.  Polis olmadığı halde polismiş gibi, karşısındaki insanı korkutmak adına rozet gösteriyor olmak. Sahte rozet rolü gerçekleştirmek.


⚠  İlgili karakter hakkında ceza seviyesine bağlı olarak yasaklama ya da hapis işlemleri uygulanır.

Karakter Ölümü (4)

Kullanıcının herhangi bir karakteri öldürebilmek için geçerli bir sebebi olması gerekir. Karakter ölümü(CK) rolleri için karşı taraftan veya yetkili ekibinden izin almanız zorunludur. Bir karakteri ölüme zorlayacak roller yapmak, izin almadığınız müddetçe, yasaktır. Herhangi bir devlet birliği bünyesinde(LSPD, LSFD, ASGH veya Belediye) rol yapan bir karakteri karakterini öldürmek için ilgili birliğin yetkililerinden geçerli bir sebep göstererek CK izni istenilmesi gerekir.

Bilgi:

• Bir karakteri CK edebilmek için kesinlikle karşı taraftan izin almanız gerekir. Eğer karşı tarafın izni olmadan CK olmasına yönelik roller sergilerseniz cezalandırılırsınız.
• CK izni alındıktan sonra karşı tarafı CK etmek için yetmiş iki (72) saat süre ele geçirirsiniz ve bu saat diliminde izninizi kullanmanız gerekir. CK edeceğiniz kişi yetmiş iki (72) saat boyunca oyuna giriş yapmazsa, ticket üzerinden bunu belirtir ve kanıtlarınızla doğrularsanız CK izin sürenize artı olarak yirmi dört (24) saat eklenir.
• CK izni aldığınız bir kişiyi öldürmek için yaptığınız baskında, CK izni aldığınız X kişisi sizi ağır yaralı durumuna düşürürse CK olursunuz. Bu riski göze alarak CK talebi oluşturmalısınız.
• Bir oluşum içerisine sistemsel olarak girmiş ve kırk sekiz (48) saati doldurmuşsanız, CK izniniz oluşum liderinizin eline geçer. Ancak, oluşum liderlerine verilen bu hak tabii ki sınırlandırılmıştır. Yapılan her rolün sonucunda oluşum liderinin bir üyesini CK edebilme potansiyeli yoktur. Yapılan roller mantıksız ise hiçbir karakteri CK edemezsiniz. Haksız şekilde CK edilen oluşum üyelerine yapılan roller geri alınabilir. Birlik üyenizi CK edebilmek için geçerli bir sebep sunmalısınız.
• Bir karakterin CK iznini aldıktan sonra rollerini gerçekleştirdiniz ve CK iznini aldığınız karakteri öldürdünüz veya öldüremediniz, her iki durum için fark etmeksizin yeni bir CK talebi oluşturmak için bir hafta beklemeniz gerekir. Tam olarak yüz altmış sekiz (168) saati doldurduktan sonra yeni bir CK izni için ticket atabilirsiniz.


A.Trafikte yoluna giden oyuncu ile bir kullanıcının karakteri çarpıştı ve kaza yaşandı. Sözlü tartışma yaşanıldı ve oyuncunun karşısında yer alan kullanıcı karakteri davranışlarını sevmediği gerekçesi ile oyuncu silahına davrandı ve karşısındaki karakteri öldürmeye çalıştı/öldürmeye zorladı.
B. İki farklı oluşum üyesi karşı karşıya geldi ve ikisinin yer aldığı örgütün daha baskın olduğu tartışmasına girdi. Her ikisinde herhangi bir CK talebi olmadan bir taraf bir tarafı sistemsel olarak yaraladı ve bayılttı. Sonucunda onu öldürmeye çalıştı.

⚠  İlgili karakter hakkında ceza seviyesine bağlı olarak yasaklama ya da hapis işlemleri uygulanır.

Reklam Kuralları (5)

Reklam sistemi, roleplayin sürekliliği ve hilkatı için ve takas/hizmet rolleri altında oyunculara destek olmak için yapılandırılan bir sistemdir. Yasa dışı reklamlar, yasal yollar içerinde gizlendirilerek atılmaya çalışılsa bile hiçbir şekilde onaylanmaz. Oyuncular için yasa dışı yollarını reklam sistemi yolunda başka bir karakter içi iletişim yöntemiyle bulmaları beklenir. Atılan casino/kumar reklamları ise sadece lisanslandırması bulunan işletmeler tarafından atıldıysa onaylanırlar. Kaçak yollarla oynanan kumarların reklamları onaylanmaz, başka bir yöntemle duyurulmalılar.

Doğru Reklam Kullanımı:

• Bir işletmeye/şirkete bağlı olmayan etkinlikler için reklam atılabilir.
•  Yasal hizmetlerin reklamları yapılabilir.

Hatalı Reklam Kullanımı:

• "İş arıyorum" reklamları onaylanmaz, bu tür şeyler için forumu kullanmalısınız.
• • "Glendale satılık, 50.000$" benzeri reklamlar onaylanmaz.
• "Evime oda arkadaşı arıyorum/İşyerime eleman arıyorum" tarzı reklamlar onaylanmaz.
• "Lisanslı silah satıyorum" reklamları onaylanmaz.
• "Bir yere götürülmek istiyorum" tarzı reklamlar onaylanmaz.
• Metal, şeker aranır.

Soru içerikli reklamlar onaylanmaz.Reklam verirken, verilen reklamın tamamen karakter içi olacağını göz önünde bulundurarak reklam vermelisiniz.
Reklam metninin tüm kelimeleri büyük harfle yazılamaz.

Reklamlar hiçbir şekilde spam halinde atılmamalıdır. Oyuncular, reklam atarken nazik olmalıdır. Kısa bir zaman içerisinde defalarca aynı işletmenin aynı veya farklı kişiler tarafından sürekli olarak atılması bu kuralın ihlali sayılır.

A.Uyuşturucu satışıyla ilgili yapılan reklamlar yasaktır.
B. "Kız arkadaş arıyorum" veya Erotik roller amacıyla(Masaj, mutlu son şifreleri dahil) atılan reklamlar.
C. "Çölden bir kartal arıyorum"(Aslında Desert Eagle tabancasından bahsediliyor) tarzı şifrelerle atılan reklamlar.

⚠  İlgili karakter hakkında ceza seviyesine bağlı olarak yasaklama ya da hapis işlemleri uygulanır.

OK 010 — Etkileşimli Roller

Dolandırıcılık Rolleri (1) 

Dolandırıcılık rolleri AKTİFTİR.

Dolandırıcılık, oyun içi ve oyun dışı olmak üzere ikiye ayrılır. Oyun içi rol dahilinde yapılan dolandırıcılığa, kuralların sınırlaması ile izin verilirken; oyun dışı dolandırıcılığa hiçbir şekilde izin verilmez, tespit edildiği takdirde forum hesabı ile beraber sunucudan yasaklanır.

Yapacağınız ticari ve diğer anlaşmalarda dolandırıcılık kuralına uygun bir şekilde yapmalısınız. Dolandırıcı karakter için en az 10 seviye, dolandırılan karakter ise en az 5 seviye ve üstünde olması gerekmektedir.

Oyun içi dolandırıcılıklarda gerek ev/araç satışı gerek silah satışı ve hatta gerek uyuşturucu satışları gibi mal-mülk satışlarında dikkatli olmanız gereken belli başlı hususlar bulunmaktadır. Dolandırıcılık tamamen sizin manipüle yeteneğinize bağlı olarak kişiden borç isteme, silah vs. satın alma veya geri iade etme sözü mantığıyla aldığınız dolandırıcılık tipleridir. Bu hususlar şu şekilde sınırlandırılmıştır:

Satış Sınırı:

• Araç satışlarında dolandırıcılık sınırı $7,000,
• Ev/İşyeri satışlarında dolandırıcılık sınırı $15,000,
• Silah satışlarında dolandırıcılık sınırı $12,000
• Uyuşturucu satışlarında dolandırıcılık sınırı $4,000
• Borç işlemlerinde dolandırıcılık sınırı $10,000


Bu sınırların üzerine çıktığınız takdirde rol iptal edilir ve cezalandırılırsınız.

Bir kişiden borç para istemek ve bunu geri vermemek de dolandırıcılık anlayışına girmektedir. Borç veren/alan kişiler bu konuda ekstra dikkatli olmalıdır. Borç verme durumunda rolsel olarak bir evrak imzalayıp ve bu rolün ekran görüntüsü almanız karakterinizin güvenliği için önemlidir.

Çünkü borcun belirlenen süre içerisinde geri ödenmemesi durumunda mahkemeye başvurup paranızı faiziyle birlikte alabilme hakkınız olacaktır.

A. Birisine bu konu hakkında bilgi vermeden, dolandıramazsınız.
B. OOC dolandırıcılığın tamamı yasaktır. Discord, oyun içi PM gibi görüşmeler aracılığıyla yapılan satışlar ve vaatler, dolandıran tarafın yasaklanması ve satışın oyun dışı anlaşmalarla yapılmasına göz yuman alıcı veya satıcı(lar) yasaklanacaktır.
C. Ev, araç ve iş yeri satışlarında paranın yetersiz çıkması ve daha sonra verme vaadiyle mülkü alıp ödemeyi erteleme durumlarında borç sınırı değil, araç, ev veya işyeri dolandırıcılık sınırı olarak gözükür. Aynı evrak rolleri bu rollerde de gerçekleşebilir.

⚠  İlgili karakter hakkında ceza seviyesine bağlı olarak yasaklama ya da hapis işlemleri uygulanır.

Gasp Rolleri (2)

Gasp sistemsel (/gasp) olarak gerçekleştirilir. Gasp yapmak için, belirli şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Sistemsel olarak gasp edebileceğiniz kişiler hariç, kimseyi gasp edemezsiniz. Gasp hakkınız yokken, rolsel olarak yine aynı şekilde kimseyi gasp edemezsiniz. Gasp için geçerli sebepleriniz varsa, karşı tarafa istek gönderebilir ve orantılı olarak parasını çalabilirsiniz.

Kaçırdığınız bir karakteri gasp limitini yükseltmek, daha fazla para kazanmak için kendi bölgenize getirip soyamaz veya gasp edemezsiniz. Güvenli bölgelerde ve etkinlik alanlarında gasp rolleri yasaklanmıştır.

A. Mülk'lerin hiçbiri gasp edilemez, ettirilmesi zorlanamaz.
B. Silah ve uyuşturucu türünde bütün materyaller gasp edilebilir.
• Silah gasp edebilmek için, sizin 15, karşı tarafın 10 seviye olması gerekmektedir. (Pasif)
• Uyuşturucu gasp edebilmek için sizin 10, karşı tarafın 5 seviye olması gerekmektedir. En fazla beş (5) gram uyuşturucu gasp edilebilir. (Aktif)
C. Envanter üzerinde, telefon hariç istediği iki eşyayı gasp edilebilir.
D. Ağır yaralı bir kişi gasp edilemez.
E. Normal yaralı bir kişi gasp edip sonrasında onu AĞIR YARALI konumuna sokamazsınız.

⚠  İlgili karakter hakkında ceza seviyesine bağlı olarak yasaklama ya da hapis işlemleri uygulanır.

Kaçırma Rolleri (3)

Kaçırma rollerini siviller gerçekleştiremez, sadece yasa dışı oluşum üyelerine serbesttir. Bir karakteri alıkoymak için geçerli bir nedeniniz olmalıdır. Sırf düşmanınızı rolden uzak tutmak amacı ile iki saat gereksiz yere bir yere kapatamazsınız. Arka plan belirtilmeli, karşı tarafın bu konular hakkında bilgilendirilmesi gerekir.

Bu rolü yapabilmeniz için kaçıran grubun/kişilerin en az on (10), alıkoyulanın en az yedi (7) seviye olması gerek.

A. Alıkoyduğunuz karakteri tek başına maksimum (1) saat bırakabilirsiniz. Süre bittikten sonra kullanıcı hala 'alıkoyulmuş' durumduysa kişiyle rol yapamazsınız.
B. Alıkoyulan karakterin rolü engellemek amacı ile sürekli baygın rolü yapması yasaktır.
C. Alıkoyulduğunuz esnada geçiştiri cevaplar vermeniz, korku rolü yapmamanız halinde oyun dışı yaptırım alabilir veya oyun içi CK izniniz karşı tarafa tanınabilir.
D. Ağır yaralı olan bir kişi kaçırılamaz, mantıken bu rollere tepki veremez. Böyle bir durumda oyuncunun role uymama/çıkış alma hakkı var. Bir yönetici izni dahilinde çıkış yapabilir.
E. Bir oluşumun R20 ve R19 statüsündeki üyelerin kaçırılamaz.

Genel Bilgi:

Birini kaçırabilmeniz için en az dört (4) kişi olmalısınız. Delici alet veya ateşli silah bulundurmak zorunludur, aksi durumda hiç kimseyi kaçıramazsınız.

Örnek Kaçırma Nedenleri
 — Bir amaca hizmet eden, fidye isteme amaçlı kaçırma rolleri serbesttir. Ancak, buna sivil karakterler dahil değildir. Aşk-ı Memnunu andıran aşk hikayeleri alet edilemez, aldatma nedeniyle birini kaçırıp fidye isteyemezsiniz.
 — Ortada uzun süredir çözüme kavuşmayan bir problem var ise, bilgi almak amaçlı alıkoymak serbesttir. Karşı tarafa abes şekilde baskı uygulayamazsınız, amacınız olan bilgi alışverişi ardından kışkırtıcı tarzda rollere girmemelisiniz.

Hatalı Kaçırma Nedenleri
— Trafik kavgası sonucunda doğan anlık problemlerden dolayı birini alıkoyamazsınız.
— Sırf savaşta olduğunuz gerekçesiyle hiçbir rolünüz olmayan, rastgele bir birlik üyesini kaçıramazsınız. Aynı şekilde savaş bağlamında, R20 ve R19 yasa dışı birlik liderlerinin kaçırılma rolleri yasaklanmıştır. (İllegal Oluşum Yönetimi izni istisnadır)
— Gasp etmek amaçlı birini kaçırmak tamamen yasaklı, nerede veya hangi nedenle olursa olsun bu durum değişmez.
— Bana ait bölgeden geçiş yapıyordu & bana sözlü hakarette bulundu gibi basit nedenler de yasaklanmıştır.


⚠  İlgili karakter hakkında ceza seviyesine bağlı olarak yasaklama ya da hapis işlemleri uygulanır.

Zar Kullanımı (4)

Sunucu içerisinde bulunduğunuz sırada zar kullanımı gerektiren herhangi bir rolü başlatmış veya dahil olmuşsanız kullanımın aşağıdaki standartları karşılaması ve örnekte yer alan durumlara benzemesi/aynı olması gerekmektedir. Sokak ortasında zar atmak ve benzeri hususlar Role Play ile bağdaşmamaktadır.

A. İhtimal gerektiren rollerde (kumar, köpek dövüşü, bilardo, basketbol vs.) kullanılabilir.
B. Herhangi bir illegal birliğin üyeleri, interior içerisinde veya ortak rol alanlarına yakın olmayan (hood) bölgelerde olunduğu sırada 500$'a kadar düzenlenen bahis rollerinde kullanılabilir.
C. Sivil veya herhangi bir legal birliğin üyeleri, yalnızca interior içerisinde 250$'a kadar düzenlenen bahis rollerinde kullanılabilir.
D. Yukarıda belirtilen miktar ve kullanım alanları dışında zar kullanımı kesin olarak yasaktır.

⚠  İlgili karakter hakkında ceza seviyesine bağlı olarak yasaklama ya da hapis işlemleri uygulanır.


Kumar Rolleri & Kumarhane İşletimi (5)

Sunucu içerisinde gerçekleştirilecek kumar rollerinin bir altyapısının mevcut olması gerekmektedir. Sokakta karşılaşan herhangi iki veya daha fazla oyuncunun bir araya gelerek kumar ve kumar adı altında değerlendirilebilecek rollere katılımı uygun değildir. Söz konusu olan rollerin aşağıda paylaşılan bilgiler kapsamında gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Sunucu içerisinde her bir oyuncu, bu kural kapsamında belirtilen kriterleri sağlama şartıyla kumarhane sahibi olabilmektedir. Herhangi bir oyuncunun kumarhane sahibi olmasından sonra, yine bu kriterleri ve diğer durumları sağlamaya devam etmek zorundadır.

A. Kumar rolleri kapsamında oynatılan oyunlar, uluslararası kurallar esas alınarak düzenlenmelidir. Aksi durumda rol geçersiz sayılır ve şikayetin oluşturulması durumunda oyun oynatan taraftan kanıtlarda belirli olan miktar tahsil edilir.
B. Kumar rolleri kumarhane dışında düzenlenirse en fazla 5000$; kumarhane içerisinde düzenlenirse 20.000$ bahisle oynatılabilir. IFM tarafından düzenlenen etkinlikte düzenlenecek kumar rollerinde herhangi bir üst limit olmaz. Bu limitler günün dinamiklerine göre değişim gösterebilir.
C. Herhangi bir illegal birliğin öncesinde IFM'ye bilgi vererek düzenleyeceği kumar rolü etkinliğinde, bir yetkilinin gözetiminde limit kaldırılabilir.

Genel Bilgi:

• Sunucu içerisinde kumarhane sahibi olmak için;
 
 — Ana karakterin en az 12 seviye veya yasaklı karakterleri arasında en az 8 seviye bir karaktere sahip olmak (illegal birlik kendisi için açıyorsa sadece birlik lideri veya yetkilileri için aranır.)
 — Hesap içerisinde toplamda 150.000$ değerinde malvarlığına sahip olmak (illegal birlik kendisi için açıyorsa birlik liderinde veya yetkililerinde yarısı aranır.)
 — Unban veya Probation kaydına ya da ciddi forum uyarılarına (hatalı olanlar veya cezaya dönüştürülenler hariç) sahip olmamak

yukarıda yer alan kriterleri karşılıyor olmak gerekmektedir.

• Sunucu içerisinde kumarhane sahibi olan oyuncuların bu mülklerini aktif olarak işletebilmesi için Los Santos Belediyesi adlı legal yapılanmadan ruhsat alması gerekmektedir. Aksi durumda aktif rol içerisinde kullanılamaz. Kullanımının tespitinde uygulanacak yaptırım yetkili inisiyatifindedir.

• Los Santos Belediyesi adlı legal yapılanmadan kumarhane ruhsatı elde eden oyuncular, İnternet Dünyası bölümünde bir sayfaya sahip olmadığı sürece 10.000$'a kadar; sayfaya sahip olup içerisinde IC olarak aktif paylaşım yapılması halinde 20.000$'a kadar bahisli oyunlar oynatılabilir.

 • Kumarhanelerin aktifliğinin devam etmesi için;

 — Kumarhane sahibi olmak için gereken şartlar ile genel düzenleme maddelerinin (A, B, C ve D maddeleri) varlığını devam ettirmek ve uyum sağlamak
 — Los Santos Belediyesi adlı legal yapılanmadan alınan kumarhane ruhsatının işlevselliğini devam ettirmek (yenilemek)

yukarıda belirtilen maddelere uyulması gerekmektedir.

⚠  İlgili karakter hakkında ceza seviyesine bağlı olarak yasaklama ya da hapis işlemleri uygulanır.OK 011 — Oyun Düzeni

Sanal Sunucu Hakları (1)

Losland Roleplay içerisinde, Virtual Dedicated Server (VDS) ile karakterleri AFK bırakmak tamamen yasaklanmış bir girişim olarak nitelendirilmektedir. VDS kullanan kullanıcıları tespit edebiliyoruz. Tespit edilenler, uyarı verilmeksizin yasaklanırlar ve platform ile ilişikleri kesilir. Hiçbir şart ve kaide bu durumu değiştiremez ya da insiyatife dahil edilemez. Kesin ve açık olarak VDS kullanımları platform kapsamında uygun görülmemektedir.

A. VDS üzerinden giriş yapmak, hesaplar açmak kesinlikle yasaklanmıştır.
B. Bu konuda af dilenmek, tekrar yapmayacağım tarzı konuşmalar ile gelmenize gerek yok, reddedilecek.

3. Parti Yazılımlar / Hile Kullanımı / Bug Abuse (2)

Üstünlük sağlayan üçüncü parti yazılımlarının kullanımı tümüyle yasaklanmıştır.

İstisnai durumlar olmadığı sürece CamHack kullanmak yasaktır. Ancak, sunucu yönetimi tarafından onaylanan içerik üreticileri, belirli zamanlar için kullanabilirler.

CamHack kullanmak için rapor göndererek izin almalı ve izin alırken kesinlikle kullanacağı süre aralığını belirtmelidir. Süre aralığı belirtilmeden yapılacak hiçbir başvuru kabul görmez ve süre belirtilmeden/süresi dolmuş CamHunt kullanımında kullanıcı yasaklanır.

Ayrıca, hile kullanan birisinin yanında bulunmak ve yetkiliye rapor etmemek, göz yummak da hile kullanımına eş değerdir.. "Hileye Göz Yummak" sebebi ile yasaklama uygulanır.

Gerek SA:MP kaynaklı olarak varlığını sürdüren gerekse sunucu içerisinde kullanıma açık olan Release (Beta süreci tamamlanmış) veya Open Beta (Açık Beta) sistemlerin amacı dışında kullanılarak diğer kullanıcılara üstünlük sağlanma girişimi Bug Abuse kapsamında değerlendirilmektedir. Bu tip durumlar kesin olarak yasaklanmış olup, tespitinde ağır yaptırımlar uygulanır.

Bunny Hopping (BHOP)

Oyun fiziğinden yararlanmak için zıplayarak dolaşmak, hareket etmek, bisiklet kullanıyorsanız daha hızlı hareket etmek veya gerçekçi olmayan bir şekilde yükselmek için atlama düğmenize spam göndermek, buna bisiklet ve motosikletlerde daha hızlı hızlanmak için W spam yaparak hareket etmek gibi durumlar yasaklanmıştır.

Olympic Swimming (OS)   

Su altında intihar ederek/dalış yaparak bitkinlik göstermeden veya rol yapmaktan kaçınarak sürekli yüzme eylemleri. Hiç yorulmadan yüzmeye devam etmek, FPS düşürerek daha hızlı yüzmek gibi durumlar tamamen yasaklı bir durumdur ve açıktan yararlanma olarak değerlendirilir.

Chicken Running (CR)

Mermilere çarpmamak için zikzak hareketlerle etrafta koşmak, ya da dövüşürken mantıksızca sağa sola koşmak, dodge yapmak, korkusuzca bu eylemleri sürdürmek bir ihlal olarak nitelendirilir ve kati olarak yasaklanmıştır. Bunu yapmadan, doğru koşmak ve kaçmak için siper edinmelisiniz.

Movement Exploits (C)

SA-MP hareket fiziğini c-bug, c-roll, c-shoot-c/crack shot, c-slide, lite foot ve aynı kalibredeki diğerlerinde kullanmak yasaklanmıştır. Buna ilave olarak, duvar köşesinden görülmeyen yerde, bug kullanarak ateş etmek, bunları çatışma esnasında kullanmak, Q-E yaparak kurşunu yenilemek aynı kategoride değerlendirilir.

Vehicle Camera Zoom (VCZ)

Oyuncu konumlarını vb. tam olarak belirlemek için şehrin havadan görüntülerini almak için araç kamerası yakınlaştırmasını (V) kullanmak yasaklanmış bir durumdur ve nitelikli olarak bir bug kullanma olarak sayılır. Bunu sadece görsel almak için kullanmanız tavsiye ediyoruz. Birisini görmek için kullanamazsınız.A. Durum fark etmeksizin sizi üstün kılan eklentiler kullanmak.
B. Yetkili onayı gelmeden, Camhunt kullanmak.
C. Aktif brawl/çatışma ortamında yiyecek, içecek veya uyuşturucu kullanarak can doldurmak.

Oyun Dışı Sohbet (3)

Oyun dışı sohbet üzerinden izinsiz veya müsade edilmedikçe konuşamazsınız. Oyun dışı kanallardan Flame yapmak, bir şeyler aktarmak, kavga etmek, tartışmaya girmek kesinlikle yasaklanmış bir durumdur. Buna örnek olarak rolde bir hata görüyorsunuz, komik bir olay oluyor, sırf bunu eleştirmek adına ya da belirtmek adına, bir şeyler yazma ihtiyacı duymamalısınız. Yönetici müsade etmeden, ya da belirtmeniz gereken acil durumlar hariç, oyun dışı (B) kanalı kullanımı yasaktır.

Ortak sohbetlerin ve oyun dışı sohbetlerin genel amacı, yaşanan problemler dolayısıyla yöneticiler ile ya da oyuncular ile iletişime geçmek ve bu konu hakkında fikir beyan etmeyi amaçlamaktadır. Sohbet aracı olarak kullanılması, ciddi bir kural ihlali olarak nitelendirilir.

A. Komik bir olay oluyor ve buna gülmek için kullanmak.
B. Kalabalık bir ortamda B üzerinde soru yöneltmeniz.

Yöneticiye Karşı Tutum (4)

Yöneticiler platformun çatısını ve temelini oluşturur. Bu yüzden onlara karşı saygılı olmayı ve belirli çerçevede görüşmeyi, bu işi gönüllülük esaslı gerçekleştirdiklerini asla unutmayın. İletişim temeli olarak, sunucu sınırları içerisinde ortak nezaket kurallarına bağlı kalarak görüşmeyi, üçüncü tekil ya da doğrudan yakınlık içeren sıfatlar kullanılmaması gerekmektedir. Çünkü bundan rahatsız olabilir, ya da doğru bir telaffuz olarak anlamayabilir. Yöneticiler ile iletişim kurarken, kesinlikle onlara karşı size duyulmasını istediğiniz saygı boyutuyla iletişim kurmalısınız. Sizlere karşı bir hizmet sunma sorumlulukları olsa bile, ne sizin onları ne de onların sizi aşağılama gibi bir hakları bulunmamaktadır.

Yöneticiler ile iletişim kurarken, eğer onun adını biliyorsanız adını tercih etmemeli, kullanıcı adı ile hitap etmelisiniz. Tekil olarak yakınlığı, ya da hitap şeklini oluşturacak şekilde: "Kanka, Hacı, Bro" tarzı konuşma stillerinden uzak kalmalı, doğrudan hitap olarak belirtildiği gibi kullanıcı adı tercih edilmeli. Bu sizlere basit gelse bile kural ihlali olarak nitelendirilir. Yöneticilere rol esnasında PM atmamalı, eğer görev dışıysalar raporlara bakma konusunda teşvikte bulunamazsınız. Yöneticileri göreve çağırmak, bir ihlal olarak nitelendirilir.

A. Herhangi bir yöneticiyi, /admins üzerinden kullanıcı adını görüp, PM üzerinden rapor bakmaya davet etmek.
B. Herhangi bir yöneticiyi PM üzerinden, "Kanki, naber ya rapora baksana.", "Brom aracımı tamir eder misin?" tarzı konuşmalar.
B. Yönetici size yardım ettikten sonra, Oyun Dışı (B) kanal üzerinden teşekkür etmek, orayı işgal etmek, iltifatlarda bulunmak.

Hikayesel Rol Etkileşimi (5)

Rollerinizi destekleyici materyalleri hikaye arka planı ile oluşturabilirsiniz fakat bunun bir mantık çerçevesinde olduğundan emin olmanız ve müsade almanız gerekiyor. Örnek, birisinin dişlerini dökecekseniz, bu rol hakkında önce emote kanalları üzerinden durumu bildirerek, onayını almalı ve eğer verirse gerçekleştirmelisiniz. Buna ilave olarak yaralanma rollerinde, mahkeme rollerinde ve benzeri alanlarda eğer yeterli personel yoksa, bunları hikayesel olarak gerçekleşti olarak tarafların onayları ile gerçekleştirilmesi söz konusu olabilir.

Buna ek olarak kapının kitli olduğunu belirtmek, girilemeyecek bir yerin olduğunu ima etmek, genel itibarıyla etkileşimlerde önemli bir esas olarak kullanım alanı olarak nitelendirilebilmektedir. Burada sizden istediğimiz en önemli şey, size verilen imkanları en güzel şekilde kullanmaktan geçmektedir. Hikaye temelli tüm rollerde karşı taraftan müsade istenilmesi gerekmektedir. Çoğunluğunda böyle bir şey gerekmez, fakat ekran görüntüsü bu rolü yapılırken alınması gerekiyor. Örnek, silahınızı bir yerinize gizlediyseniz, ya da bir eşyayı, en basit uyuşturucuyu, tarih ile bunu görüntülemeniz gerekmektedir.


Genel Bilgi:

• Örnek olarak karşı tarafatan izin almadan, mantık çerçevesinde yapabileceğiniz rol çeşitleri:
 — Kapıyı kilitleme rolleri.
 — Mekan içerisinde yer alan materyallerin belirtilmesi.
 — Çevrede bir eşyanın olduğunu belirtmek, taş olduğunu ima etmek, bir olay bölgesini betimlemek.
 — Üzerinize bir şey gizlediğinizde (ekran görüntüsü şart) bunu belirtmek.
 — Yaralandığınızda, hastanede eğer personel yoksa, bunun es geçilmesini sağlamak.

• Örnek olarak karşı tarafatan izin alınması gereken, mantık çerçevesinde yapabileceğiniz rol çeşitleri:
— Karşı tarafın dişlerini vurarak dökmek.
— Araç seyir halindeyken, silah dışı, farklı bir teçhizat ile tekerlerini patlatmak.
— Yerde aniden cam parçası belirterek, (hiçbir şey yokken) onu alıp birisine batırmak.
— Kapıda güvenlik görevlilerinin olduğunu söylemek. (Eğer sistemsel desteklenmiyorsa yoktur. Güvenlikler dışarıya çıkarttı gibi şeyler yasak.)A. Hikayesel etkileşimlerde sağlam ve mantıklı bir arka plan gerekmektedir.
B. Birden fazla kişinin rolünü etkileyecekse, bu konuda her birinden müsade istenilmelidir.
C. Eğer zarar verici ya da aykırı bir durum tespit edilirse rol geçersiz sayılır.

⚠  İlgili karakter hakkında ceza seviyesine bağlı olarak yasaklama ya da hapis işlemleri uygulanır.

Aktif Rolden Çıkış Yapmak (6)

Sürekli Rol kapsamında rol esnasında geçerli bir sebebiniz olmadan oyundan çıkış yapamazsınız. Belirli kaideler içeriği ile oyundan çıkmanız uygun görülür. Belirli kaideler, sizlerin rol esnasında nasıl hareket etmenizi belirler ve buna bağlı olarak hareket etmelisiniz. Eğer birisinden, ya da birilerinden kaçıyorsanız, kaçtığınız anda oyundan çıkış yapamazsınız. Birisi ile etkileşime girdiğinizde, artık o kişi ile en kötü ihtimaller bile olsa rol sürdürmeniz gerekmektedir.

Rol esnasında sürekli AFK kalmak, rolü umursamamak, kendi rol çerçevenizde hareket etmek, karşı tarafı umursamadan davranmak bu kapsamda değerlendirir. Aktif rol esnasında, müsade isteyerek çıkış yapmanız sadece mümkün kılınır, buna ilave olarak yöneticilerden izin talep edebilirsiniz.


Genel Bilgi:

• Bir polis kovamacasından kaçtıktan, 20 dakika sonra çıkış yapabilirsiniz.
• Aktif bir çatışma rolünden 20 dakika sonra çıkış yapabilirsiniz.
• Bir işletmeye hapis edildiğinizde 30 dakika sonra çıkış yapabilirsiniz.
• Yaralanıp kalktıktan 20 dakika sonra çıkış yapabilirsiniz.


A. Polislerden sürekli kaçıp, oyundan çıkış yapamazsınız, bir süre bunun için beklemelisiniz.
B. Bir kişi ile role girip, sırf role girmek istemediğiniz için cevap vermemezlik yapamazsınız.
C. 'Ben bu rolü yapmam.' diyerek, kafanıza göre oyundan çıkamazsınız, böyle bir hakkınız yok.

⚠  İlgili karakter hakkında ceza seviyesine bağlı olarak yasaklama ya da hapis işlemleri uygulanır.

Hikayesel Rol Etkileşimi (7)

Rollerinizi destekleyici materyalleri hikaye arka planı ile oluşturabilirsiniz fakat bunun bir mantık çerçevesinde olduğundan emin olmanız ve müsade almanız gerekiyor. Örnek, birisinin dişlerini dökecekseniz, bu rol hakkında önce emote kanalları üzerinden durumu bildirerek, onayını almalı ve eğer verirse gerçekleştirmelisiniz. Buna ilave olarak yaralanma rollerinde, mahkeme rollerinde ve benzeri alanlarda eğer yeterli personel yoksa, bunları hikayesel olarak gerçekleşti olarak tarafların onayları ile gerçekleştirilmesi söz konusu olabilir.

Buna ek olarak kapının kitli olduğunu belirtmek, girilemeyecek bir yerin olduğunu ima etmek, genel itibarıyla etkileşimlerde önemli bir esas olarak kullanım alanı olarak nitelendirilebilmektedir. Burada sizden istediğimiz en önemli şey, size verilen imkanları en güzel şekilde kullanmaktan geçmektedir. Hikaye temelli tüm rollerde karşı taraftan müsade istenilmesi gerekmektedir. Çoğunluğunda böyle bir şey gerekmez, fakat ekran görüntüsü bu rolü yapılırken alınması gerekiyor. Örnek, silahınızı bir yerinize gizlediyseniz, ya da bir eşyayı, en basit uyuşturucuyu, tarih ile bunu görüntülemeniz gerekmektedir.


Genel Bilgi:

• Örnek olarak karşı tarafatan izin almadan, mantık çerçevesinde yapabileceğiniz rol çeşitleri:
 — Kapıyı kilitleme rolleri.
 — Mekan içerisinde yer alan materyallerin belirtilmesi.
 — Çevrede bir eşyanın olduğunu belirtmek, taş olduğunu ima etmek, bir olay bölgesini betimlemek.
 — Üzerinize bir şey gizlediğinizde (ekran görüntüsü şart) bunu belirtmek.
 — Yaralandığınızda, hastanede eğer personel yoksa, bunun es geçilmesini sağlamak.

• Örnek olarak karşı tarafatan izin alınması gereken, mantık çerçevesinde yapabileceğiniz rol çeşitleri:
— Karşı tarafın dişlerini vurarak dökmek.
— Araç seyir halindeyken, silah dışı, farklı bir teçhizat ile tekerlerini patlatmak.
— Yerde aniden cam parçası belirterek, (hiçbir şey yokken) onu alıp birisine batırmak.
— Kapıda güvenlik görevlilerinin olduğunu söylemek. (Eğer sistemsel desteklenmiyorsa yoktur. Güvenlikler dışarıya çıkarttı gibi şeyler yasak.)A. Hikayesel etkileşimlerde sağlam ve mantıklı bir arka plan gerekmektedir.
B. Birden fazla kişinin rolünü etkileyecekse, bu konuda her birinden müsade istenilmelidir.
C. Eğer zarar verici ya da aykırı bir durum tespit edilirse rol geçersiz sayılır.

⚠  İlgili karakter hakkında ceza seviyesine bağlı olarak yasaklama ya da hapis işlemleri uygulanır.

Yazım Kuralları ve İletişim (8)

İletişim kurarken kesinlikle karşı tarafa anlayışlı yaklaşmalı ve akıcı bir Türkçe ile iletişim kurmalısınız. Sokak ağzı sayılacak şeyler, Türkiye'ye özgü laflar olmamalı. Örnek olarak Türkçe Terim sıfatı taşıyan şeylerin bir kısmı, sokak ağzı olarak nitelendirilebilir. İletişim kurarken noktalama kurallarına uymalı, büyük ve küçük harf, Türkçe uygunluğu ve bunun gibi durumlardan emin olarak hareket etmelisiniz. Küçük harfle başlamamalı, boşluk koyarak belirsiz yerlerde uyumsuzluk sağlamamalısınız.

Sizden birincil isteğimiz iletişim kurarken, kendi jargonlarınızı oluşturmamanızdır. Türkçe sayılabilecek konular aşağıda yer verildiği gibidir.


Genel Bilgi:

• "Ananı" ve türev sözcükleri, sokak ağzı kabul edilir, bir ihlal değildir.
• Şehirlere özgü hitaplar, (Bilader, Gardaş, Hazeyn, Ekem, Uşağım) gibi sözcükleri kullanmak yasaktır.
• İletişimlerde flame yapmak, bir sözcüğü on defa yazmak yasaklanmıştır.


A. İletişim kurarken kesinlikle aksanları göz önünde bulundurarak hareket etmelisiniz fakat bunu abartmamalısınız.
B. Türkçe jargonlara girecek şeyleri rollerinizde kullanamazsınız. (Keke)
C. Kelimeleri anlamsızca yuvarlayamaz, eksik yazamaz, kısaltmalar kullanamazsınız. (Tmm)

⚠  İlgili karakter hakkında ceza seviyesine bağlı olarak yasaklama ya da hapis işlemleri uygulanır.

OK 013 — Rol Dışı Tutum

Rol dışı hareketler sergileyemezsiniz. Örnek yolda gördüğünüz bir uçağı alıp sürmek, toplu bir arkadaş ortamında birbirinize sebepsizce vurmak, Türkçe içerikli mimlere yol açmak, insanlara karşı rol dışı tutum sergilemek ve benzeri durumlar. Sürekli Rol kapsamında tüm hareketleriniz rol dahiliyetinde sayılır. Kesinlikle kendi aranızda olsanız bile bu çizgiden çıkamazsınız. 'Biz kendi aramızdayız, istediğimizi yaparız.' düşüncesi kabul edilmez ve desteklenmez. Sunucu sınırları içerisinde, her türlü rol içeriğine uyum sağlamak zorundasınız.

A. Arkadaşınıza sırf şaka olsun diye durduk yere yumruk atamazsınız.
B. Durduk yere sağa sola koşamaz, yumruk atamaz, rol dışı bir tutum sergileyemezsiniz.
C. Durduk yere eğilip, çatılarda gezip, insanlara yumruk atamazsınız.


⚠  İlgili karakter hakkında ceza seviyesine bağlı olarak yasaklama ya da hapis işlemleri uygulanır.


OK 012 — Özel Model İçerikleri HK.

Model Ekleme Politikası

Genel Bilgi:

• 08/08/2022 tarihinden sonra eklenecek tüm skinler için bu politika geçerlidir.
• Cache üzerinden çalınıp sunucuya entegre edilmeye çalışılan skinler direkt olarak red edilir ve kişinin Özel Model Hakkı elinden alınır.
• Bir başkasıyla aynı kafa ve aynı body üzerinde tıpa tıp benzeri skinleri ekletemezsiniz. SAMP bünyesinde önceden REL olmuş bodyler hariçtir.
• Kendiniz VK benzeri platformlarda paylaşılmış skinleri sunucuya ekletebilirsiniz veya sıfırdan skin yaptırıp ekletebilirsiniz.
• Bize Model Başvurusu attığınızda skinin daha önceden sunucuda bulunup bulunmadığını alandan bildiriyoruz. Vertex gibi hatalar için de ayrıca bildiri de bulunuyoruz.
• Özel Model hakkında Şikayetler ve Çalıntı incelenmeleri, 08/08/2022 tarihinden sonraki modeller için geçerlidir. Bize Model konusunda şikayet için Forum>Ticket bölümünden ulaşabilirsiniz.

⚠  İlgili karakter hakkında ceza seviyesine bağlı olarak yasaklama ya da hapis işlemleri uygulanır.

Beğen (1 beğeni)

« Son Düzenleme: 31 Ekim 2023, 13:13 Gönderen: Faction Managament »